Stylowe czółenka na koturnie – jak (i dlaczego warto) je nosić?

czółenka na koturnie czerwone

Czółenka na koturnie to rodzaj buta, który ma delikatną platformę z przodu i połączony z nią obcas z tyłu. Ich pierwsze wersje pojawiły się w latach 20. i zostały spopularyzowane przez gwiazdy Hollywood, takie jak Marilyn Monroe. Ponownie stały się popularne, gdy założyła je Lady Gaga podczas jej występu na MTV Video Music Awards w 2010 roku. Są to buty, które na dobre zagościły w naszej codzienności, choć często bywają używane na specjalne okazje.

Jak nosić czółenka na koturnie?

Noszenie czółenek na koturnie, nawet tych wyjątkowo wysokich nie jest tak trudne, jak się wydaje. Należy tylko być świadomą następujących rzeczy:

– podczas chodzenia najlepiej używać i palców i pięt. To pomaga lepiej zrównoważyć ciężar; 
– podczas zatrzymywania się, najlepiej stanąć na przednim palcu ze stopą wygiętą w  łuk; 
– przed pierwszym wyjściem w butach na koturnie najlepiej poćwiczyć w domu, przed lustrem. 

czułenka na koturnie żółte

Jakie są korzyści z noszenia czółenek na koturnie?

Noszenie czółenek na koturnach to trend, który jest widoczny w branży modowej od wielu lat. I nic w tym dziwnego, ponieważ z noszenia takich butów wynika wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich: 
– bardziej komfortowy i pewny krok niż w przypadku butów na szpilce, 
– większa stabilność i równowaga, 
– koturny lepiej trzymają się w miejscu niż obcasy, 
– mniejszy nacisk na palce u stóp niż w przypadku szpilek, 
– większa wygoda dla osób z palcami młotkowatymi lub halluksami. 

Jak wybrać najlepsze czółenka dla swojego typu stóp?

Aby kupić idealnie dopasowane czółenka, należy wziąć pod uwagę swój typ stopy, wysokość pięty i preferowany styl butów. Na przykład osoba która ma wysokie łuki stóp powinna chciał kupić czółenka z szeroką podstawą pięty. Dla tych, którzy szukają czółenek z mniejszymi koturnami, buty z wąską podstawą pięty będą optymalnym wyborem. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące stylu butów – należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie chcemy w nich chodzić i z czym je nosić. Na rynku są modele uniwersalne i bardziej odświętne… czemu by nie kupić każdego z nich?